Форумът за личното ви творчество - стихове, разкази, рисунки...

ИндексИндекс  PortalPortal  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  ВходВход  

Share | 

Таласъмите се завръщат

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : 1, 2, 3, 4  Next
АвторСъобщение
SatanicSlayer

Брой мнения : 603
Registration date : 26.01.2013

ПисанеЗаглавие: Таласъмите се завръщат   Чет 07 Апр 2016, 11:14 pm

Викам си, да раздвижим още малко форума с една култова книга-игра от моето детство, аз ще пускам епизодите, а вие в Таласъмите се завръщат (коментарна), ще решавате на къде искате да тръгнете Smile

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Три години изминаха от онзи съдбоносен ден, когато ти влезе в жестока борба с царя на таласъмите Тиквеняк Първи, за да спасиш горските извори. Изглеждаше, че победата е окончателна… ала въпреки всичко в сърцето ти продължаваха да припламват странни предчувствия. От време на време се събуждаше с чувството, че новото приключение може да започне всеки момент. Всеки път се оказваше, че грешиш — до онова утро, когато…

Впрочем, нека не разтегляме излишно встъпителните слова. Започни от 1 и сам ще разбереш как тръгна цялата история.

1

Нещо не е наред…

Да, нещо не е наред — усещаш го още преди да си се събудил напълно. Сякаш вместо върху познатия сламеник в горската си колиба сега лежиш някъде другаде. Но това е невъзможно, казваш си ти. Как бих могъл да се пренеса на друго място? По вълшебство ли?

И отваряш очи.

В следващия миг скачаш от разхвърляното легло и се оглеждаш смаяно. Този път предчувствието не те е излъгало. Наистина си попаднал другаде — в някаква непозната схлупена колиба с едно-единствено зацапано прозорче, през което едва се процеждат утринните лъчи.

Що за дяволия? Как си се озовал тук?

Почесваш се озадачено по тила, после излизаш от колибата и попадаш на 85

85

В първия момент слънчевите лъчи те заслепяват, тъй че не успяваш да видиш нищо. Но още преди да си направил и една крачка извън колибата, в ушите ти нахлува възторжен рев:
— УРРРРРРРРАААААААААА!
Разтъркваш очи и когато ги разтваряш, различаваш пред себе си парцалива тълпа от чукундурти. Вятърът развява над главите им опърпани знамена, хоругви и лозунги. Обаче, преди да разчетеш какво е написано по тях, цялата тълпа се бухва на колене. Най-отпред двама старци с чорлави бели бради възторжено протягат ръце към теб.
— Благодетелю наш! — възкликва единият.
— Спасителю! — приглася му вторият с глас, който скърца като несмазана врата. — Бащице наш! Слънце на чукундуртския небосклон!
— Чакайте малко! — объркано възразяваш ти. — Никакво слънце не съм, особено пък на чукундуртския небосклон. Обяснете ми как попаднах тук.
— Ами че ние те отвлякохме! — възторжено обяснява първият старец.
— Не бе, на гости те поканихме — бързо се намесва другият, като го смушква с лакът в ребрата. — Тъй де, скъп гост… слънце на чукундуртския…
— Кога сте ме поканили? — питаш отново ти. — Нещо не помня да съм ви виждал.
— Е, ама бива ли чак такива формалности между приятели? — ухилва се старият чукундурт. — Ако толкоз държиш — ето, сега те каним. Бъди ни скъп гост… един вид радост ненагледна…
— Не ни изоставяй! — жално се проточва глас откъм тълпата.
Нищо не разбираш. Поне едно обаче изглежда ясно — чукундуртите нямат лоши намерения. Е, отмъкнали са те през нощта, но какво да ги правиш — чукундуртска им работа. Въпросът е друг: ще се съгласиш ли да им бъдеш гост?

Да — мини на 133.

Не — продължи на 179.
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя http://satanicslayer.blogspot.com/
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

Брой мнения : 8083
Registration date : 04.01.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 4:44 am

— Чакайте малко! — объркано възразяваш ти. — Никакво слънце не съм, особено пък на чукундуртския небосклон. Обяснете ми как попаднах тук.
Обяснете ми как попаднах тук. — Ами че ние те отвлякохме! — възторжено обяснява първият старец. написа:

Е, отмъкнали са те през нощта, но какво да ги правиш — чукундуртска им работа. Въпросът е друг: ще се съгласиш ли да им бъдеш гост? написа:

Страхотна идея! А тези два лафа ме УБИХА!

Да — мини на 133.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 4:56 pm

133

— Добре де — въздъхваш ти. — Щом толкова настоявате, ще ви гостувам.
— И ще ни помогнеш! — провиква се някой. — Ще спасиш клетия ни чукундуртски народ! Нали, благодетелю?
Отново се объркваш.
— Че как да ви помогна?
— Абе, ти само се съгласи, пък другото е лесно — обаждат се от задните редици. — За юнак като теб туй е фасулска работа.
Цялата история те смущава все повече и повече. Не стига, че са те откраднали в потайна доба, ами и трябва да ги спасяваш от нещо. Е, какво ще правиш сега?

Ако се съгласиш да помогнеш на чукундуртите, мини на 31.
Ако откажеш, продължи на 179.

Бояна все пак ще може ли да използваш коментарната тема Smile
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 7:13 pm

Ако се съгласиш да помогнеш на чукундуртите, мини на 31.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 7:46 pm

31

— Хубаво де, стига сте хленчили! — викваш ти с цяло гърло, за да надвикаш плача на уплашените чукундурти. — Ама обяснете все пак…
— Министрите ще ти обяснят! — провиква се тълпата и с възторжени възгласи те грабва на ръце.
Преди да се опомниш, вече седиш в някаква колиба, а насреща ти са застанали в почтителни пози двамата белобради чукундурти. Зад тях смутено се свива трети — по-дрипав и по-мръсен от всички останали.
— Кои сте вие? — питаш ти с леко нетърпение. — Ще ми обясни ли най-сетне някой какво става?
— О, спасителю наш, аз съм министърът на разните работи — отговаря първият старец.
— А пък аз съм министърът на другите работи — покланя се до земята вторият, при което неволно си застъпва брадата и се захлупва по нос.
Тъй като третият гузно мълчи, ти отново питаш:
— Ами онзи зад вас?
— А, остави го — небрежно махва с ръка министърът на разните работи. — Той е министър-предател.
— Да не искаш да кажеш „министър-председател“?
— А, не, точно министър-предател — обажда се министърът на другите работи, който вече е успял да се изправи.
— Че за какво ви е министър-предател? — изненадваш се ти.
— О, много е важен, благодетелю! — обяснява министърът на разните работи. — Тъй и тъй нещата не вървят. Ако си нямаме министър-предател, по кого ще плюе народът?
— Е, ваша си работа — свиваш рамене ти. — А сега кой ще ми обясни от какво трябва да ви спасявам.
— Обяснявай ти — обръща се към колегата си министърът на другите работи. — Обясненията спадат към разните работи.
— А, не, ти обяснявай! — сопва се онзи. — Обясненията са към другите работи.
— Слушайте, ако не получа незабавно обяснение, ставам и си тръгвам — заплашително изричаш ти. — Пък да видим дали после и тримата няма да ви направят министър-предатели.
Заплахата явно е много страшна, защото тримата почват да обясняват един през друг:
— Таласъмите!
— Те, те! Пратиха ни дипломатическа нота!
— Искат да ни оберат!
— Данъци!
— Дървеняк Първи!
— Момент! — намесваш се ти. — Какъв е тоя Дървеняк Първи? Имаше навремето един Тиквеняк Първи, обаче той отдавна е на онзи свят.
— А пък Дървеняк е негов син — плахо обяснява министърът на разните работи. — Обявил се е за цар на таласъмите.
— И е изградил нов замък вместо онзи, дето ти го разруши — добавя министърът на другите работи.
— Ама под земята, та никой не го знае къде се намира — обажда се министър-предателят.
Разперваш ръце.
— Е, хубаво. Ами аз с какво мога дави помогна?
— Ще ни станеш министър на външните работи! — възкликват тримата в хор. — Като предприемеш дипломатически мерки, Дървеняк ще се уплаши от теб и няма да ни граби.

Ако си съгласен да станеш чукундуртски министър на външните работи, мини на 102.
Ако откажеш, продължи на 121.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 8:29 pm

Ако си съгласен да станеш чукундуртски министър на външните работи, мини на 102.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пет 08 Апр 2016, 8:49 pm

102

— Е, убедихте ме — уморено казваш ти. — А сега край на празните приказки! Обяснете как стоят нещата. Нали едно време бяхте съюзници с таласъмите. Защо сега се боите от тях?
— Че бяхме съюзници, бяхме — признава министърът на другите работи. — Обаче като рухна техният замък, решихме да развалим съюза.
— И да станем честни — обажда се министър-предателят.
— Ти трай, предател такъв! — прекъсва го министърът на разните работи. — Туй аз щях да го кажа, честността е от моята компетенция… Станахме честни, значи, и вече не крадем.
— Само от време на време, колкото да не е без хич — уточнява министърът на другите работи. — И лъжем само на нечетни дати. Щото „нечетни“ звучи почти като „нечестни“. Ама иначе станахме съвсем почтени чукундурти и не вървеше да другаруваме с таласъмите.
— А пък сега те ни заплашват — жално се обажда министър-предателят. — Искат да им предадем всичките си хранителни запаси.
— И като дойде зимата, ще изпукаме от глад — проплакват в хор другите двама министри.
Навъсваш се. Работата става сериозна.
— И кога трябва да им предадете всичките си запаси?
— Ами че днес — бързо отговаря министърът на разните работи. — Точно по пладне. Нали затуй те открад… такова де, поканихме на гости.
— Обаче ти ще ни спасиш, нали? — обажда се министър-предателят с глас на професионален подмазвач. — Ти си най-великият юнак по тия земи. Потомците песни ще пеят за теб!
Не знаеш дали ще пеят песни за теб. Ясно е само едно: днес по пладне чукундуртите ще си имат големи неприятности. А заедно с тях и ти, след като прие да им станеш министър.

Премини на 51.

51

Точно по пладне ти стоиш в края на ливадата край чукундуртското село. До тебе са се свили разтреперани тримата министри, но освен тях наоколо не се мярка жива душа. Всички чукундурти са се изпокрили вдън земя. Изглежда, че не ти вярват много въпреки всички ентусиазирани уверения от тази сутрин.
— Идат! — възкликва министър-предателят и пъргаво се укрива зад гърба ти.
Другите двама незабавно го избутват настрани и заемат безопасното място. Но ти не им обръщаш внимание, защото погледът ти е прикован към горичката отвъд ливадата. Измежду дърветата един след друг започват да излизат въоръжени до зъби таласъми. Тихичко подсвирваш от изненада. Трябва да са поне стотина на брой. И цялата тази сган заплашително се задава насреща ти.
Вече се чудиш дали да не си плюеш на петите, когато таласъмите спират на десет крачки от теб. Предводителят им се обръща с гръб към теб, размахва дебела сопа и всички други пропяват в хор:
— Со-о-о-о-ол!
Сетне настава тишина.
— Каква сол бе, каква сол? — уплашено подвиква министър-предателят. — Сол ли искате да ви дадем?
— Това е нота, тикво зелена! — обяснява водачът на таласъмите. — Дипломатическа нота, ако искаш да знаеш.
— И какво означава? — пита с изтънял глас министърът на другите работи.
— Означава, че ако до един час не ни предадете всичките си хранителни запаси, ще ви натъпчем в миша дупка.
— Не ща! — провиква се министърът на разните работи. — Страх ме е от мишките!
— Ти мълчи! — прекъсва го неговият колега и се обръща към таласъма. — Ама чакай сега, любезни, то не може така. Ако ни вземете всичко, какво ще ядем през зимата?
— Трънки! — изхилва се някой от ордата таласъми.
— И глогинки! — добавя друг.
— Печени! — уточнява трети.

Е, нещата май тръгват от зле по-зле. И за съжаление в момента всичко зависи от теб. Какво ще направиш сега?

Ще се съгласиш да предадеш на таласъмите всички хранителни запаси — мини на 96.
Ще отхвърлиш претенциите им — продължи на 114.

ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Съб 09 Апр 2016, 2:50 pm

Ще отхвърлиш претенциите им — продължи на 114.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Съб 09 Апр 2016, 11:43 pm

114

— Тихо! — решително се провикваш ти. — Тая работа няма да стане!
Водачът на таласъмите заплашително се изпъчва пред теб. Обзема те страх, но знаеш много добре, че не бива да отстъпваш. Трябва да ги сплашиш, иначе работите ще тръгнат зле.
— Ти пък кой си? — пита таласъмът.
Въпреки тревогата, ти намираш сили да се разсмееш.
— Питаш кой съм, нещастнико! Аз съм онзи, който освободи горските извори! Онзи, който победи самия Тиквеняк и разруши гнусното ви свърталище!
— Въх! — възкликва някой от таласъмите.
— Ако не се откажете незабавно от нахалните си претенции, ще ви покажа къде зимуват раците! — приключваш ти и гордо скръстваш ръце.
Слисаният таласъм прави крачка назад и обръща глава към подчинените си.
— Някой да знае къде зимуват раците?
— Не питай, шефе, че по-лошо ще стане! — подвиква писклив глас от задните редици. — Чини ми се, че няма да е приятно място. Я по-добре да си ходим.
— Млък! — яростно изревава старшият таласъм. — Тук аз заповядвам. Мирррррно! Слушай моята команда! На когото му е мила кожата — към гората бегом ма-а-а-а-арш!
Личи си, че таласъмите са дисциплиниран отряд. Още преди да е заглъхнал викът на командира, всички се втурват презглава към гората. Изпровождаш ги с поглед и въздъхваш от облекчение. Ала нещо ти подсказва, че събитията не са приключили.
И наистина. След малко от храстите се подава един таласъм. Той размахва клечка, върху която е завързана мръсна кърпа, после боязливо тръгва през ливадата.
— Хей, аз съм парламентьор! — подвиква таласъмът отдалече. — Нали виждате бялото знаме?
— На мен ми прилича на сиво, но нейсе — отвръщаш ти. — Казвай каквото имаш за казване, че ми омръзна да се разправям с таласъми.
— Слушай сега — намига таласъмът и леко те побутва с лакът в ребрата. — Дай да уредим далаверата, а? Ти ни пускаш да разграбим селото, а пък ние все някак ще се отблагодарим. Твоето не се губи, брато!
— Я да ми се губиш от очите! — ядосано възкликваш ти и вдигаш ръка.
Таласъмът светкавично отскача на десетина крачки и се озъбва:
— Тъй, а! Ще биеш парламентьор! Ние с добро, пък той… Ама ще видиш ти! Само да знаеш какво е намислил негово величество Дървеняк Първи! От тая гора и един пън няма да остане. Да те видим после какво ще правиш!
И понеже замахваш отново, таласъмът захвърля парцала и побягва към гората.
— Благодетелю наш! — изревава министърът на разните работи и се втурва да целува едната ти ръка, докато колегата му е сграбчил другата. — Ама ти наистина ги прогони! Благословена да е десницата ти!
— И левицата! — обажда се министърът на другите работи.
— И целият организъм — обобщава министър-предателят, който по липса на друго се е захванал с краката ти.
Скарваш им се и ги буташ настрани, но не можеш да удържиш усмивката си. Първият тур от преговорите е завършил в твоя полза.

Мини на 149.

149

При новината за твоята победа из селото избухва неописуемо ликуване. Най-напред чукундуртите се захващат да те разнасят на ръце, като пеят с все сила революционни маршове. Когато това им омръзва, организират народни песни и танци, а сетне пристъпват към импровизиран банкет. Личи си, че умеят и обичат да правят банкети — ядат, та чак ушите им пукат.
Привечер благодарните чукундурти предлагат да те настанят като скъп гост в най-хубавата колиба. Обещават дори да ти осигурят течаща вода и централно отопление.
Силно си изненадан, че в това село има такива модерни удобства, но какво ли не може да се очаква от чукундуртите. Решавай сега каква колиба ще избереш.

С течаща вода и централно отопление — мини на 26.
Само с течаща вода — продължи на 58.
Само с централно отопление — попадаш на 91.
Без такива глезотии — прехвърли се на 109.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 2:05 am

С течаща вода и централно отопление — мини на 26.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 9:30 am

26

Още щом влизаш в колибата, разбираш какво са имали предвид, като говореха за централно отопление — огнището се намира точно в средата. Обаче колкото и да се оглеждаш, не виждаш никъде нито капка вода.
— Къде ви е течащата вода? — обръщаш се ти към министъра на разните работи.
Той размахва ръка нагоре.
— Виждаш ли я онази дупка горе на тавана? Като завали, през нея ще ти тече колкото искаш.
— Чукундуртска ви работа — заявяваш ти и се приготвяш за сън.
Уви, нощта не е твърде приятна. Малко преди полунощ започва да вали като из ведро, а проклетата дупка се намира точно над огнището. Естествено, огънят изгасва и ти чак до сутринта зъзнеш, омотан като пашкул в парцаливите завивки. Когато се развиделява, дъждът спира, но злото вече е сторено — гърлото те боли и кихаш на поразия.

Отбележи си, че си настинал и премини на 155.

155

Позволил ли си на таласъмите да ограбят хранителните запаси?

Да — мини на 169.
Не — продължи на 190.

190

Ставаш и тръгваш към изхода на колибата, но още преди да си излязъл, чуваш ужасни писъци. Гласът ти се струва познат — май принадлежи на министър-предателя. Изтичваш навън и откриваш, че не си се излъгал. Цялото село се е струпало около нещастния министър. Неколцина по-яки чукундурти го държат притиснат на земята, а наоколо се раздават гневни викове:
— Предател!
— Той е виновен!
— Дайте пинсети да му оскубем брадата!
— И да го нашарим с коприва! На голо!
— Милост, братя чукундурти! — дере се клетникът. — Не съм виновен! Те другите министри го направиха!
— Стойте! — намесваш се ти. — Каква е тая саморазправа?
— Той е виновен! — обажда се един чукундурт. — Заради него тая зима ще изпукаме от глад.
— Как тъй ще изпукате? — изненадваш се ти. — Нали вчера прогоних таласъмите!
Тълпата избутва към теб министъра на разните работи. Той забива поглед в земята, пристъпва от крак на крак и започва да мънка.
— Ами, такова… Ние, значи, с колегата по другите работи… тъй да се каже… предприехме една брилянтна дипломатическа акция.
— Каква акция? — питаш ти и те обзема лошо предчувствие.
— То… таквоз… рекохме да се помирим с таласъмите. През нощта ги пуснахме да оберат запасите, а пък те обещаха да не ни закачат.
— Тиквеници! — избухваш ти. — Дървета с дървета! Чукундури! Защо не ме събудихте?
— А, не сме чукундури — намесва се министърът на другите работи. — Чукундурти сме, има едно „т“ към края. Пък не те събудихме, щото… ами… щото се уплашихме. Знаеш ли като дойдоха по тъмно, какви страхотии разправяха? — Изведнъж той започва да скубе брадата си и да хленчи с тъничък глас: — Гибел е надвиснала над главите ни! О, немилосърдна съдба, докога ще тормозиш нас, клетите чукундурти? Знайте, скъпи сънародници, че Дървеняк Първи си е осигурил подкрепата на великия чародей Мишемориус!
Над тълпата се разнася стон.
— Спукана ни е работата!
— По-добре да бягаме вдън гори Тилилейски!
— Щом и Мишемориус е срещу нас, за нула време ще ни направят на бъзе и коприва!
— Чакайте, чакайте! — намесва се един здравомислещ чукундурт. — Туй са само празни приказки. Ами доказателства?
Министърът протяга ръка напред. В шепата му блести малко шишенце.
— Ето го доказателството! Задигнах го от джоба на старшия таласъм… нали от малък съм си сръчен… Знаете ли какво е това?
— Откъде ще знаем, като не си ни казал? — логично отбелязва някой.
— Суха вода! Изобретена лично от Мишемориус! И таласъмите казаха още, че Мишемориус е направил голяма машина за производство на суха вода. Сега я монтирали в замъка на Дървеняк Първи. Щом заработела тая машина, цялата гора щяла да изсъхне.
— Брех! Не думай! — възкликва най-близкият чукундурт. — Я дай, дай да видя!
И преди да се намесиш, шишенцето плъзва от ръка на ръка. Когато разблъскваш чукундуртите и успяваш да се добереш до него, на дъното са останали само няколко капки. Ала след като ги изсипваш върху дланта си, всяко съмнение изчезва. Водата наистина е съвсем суха — мирише на гнило и изобщо не мокри.
Наоколо чукундуртите унило обсъждат вестта. Преобладават две мнения. Първо — че цялата гора е обречена на гибел. И второ — че за всичко е виновен министър-предателят. Някой дори отново предлага да му оскубят брадата, но на другите не им е до забавления.

Ако смяташ, че трябва незабавно да предприемеш нещо срещу пъкления план на Дървеняк, мини на 55.
Ако оставиш царя на таласъмите да върши каквото си иска, продължи на 39.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 7:58 pm

Ако смяташ, че трябва незабавно да предприемеш нещо срещу пъкления план на Дървеняк, мини на 55.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 10:41 pm

55

— Тишина! — извикваш ти. — След като сте ме избрали за външен министър, чуйте какво ще ви кажа. Сатанинските планове на Дървеняк не бива да се осъществят в никакъв случай. И с това ще се заема лично аз. Още тази сутрин потеглям към новия замък на таласъмите. Искам след половин час насред селото да се явят всички доброволци за участие в тази опасна, но почетна мисия.
Чукундуртите изревават възторжено.
— Жална им майка на таласъмите! — коментира някой до теб. — Ще се оталасъмчат набързо.
Друг перва министър-предателя по главата.
— Видя ли бе? Това се казва министър, а не предател като тебе.
През следващите десетина минути настроението в селото е тържествено. Чукундуртите те разнасят на ръце и пеят революционни песни. Но когато наближава часът за събиране на доброволците, тълпата почва да оредява. Ту един, ту друг се сеща за някаква спешна работа и изчезва между колибите. Накрая оставаш съвсем сам насред селото. И тъкмо се каниш да теглиш една ругатня по адрес на чукундуртската храброст, когато към теб се задават тримата министри, придружени от четирима млади чукундурти.

Продължи на 184.

184

— Ето! — гордо възкликва министърът на разните работи. — Виж само какви левенти ти намерихме! Цветът на чукундуртската младеж! Доброволци и половина!
— Да-да! Лесно ти е на теб! — обажда се един от доброволците, дребен чукундурт с черен плащ и мрачна физиономия. — Само знаеш да плямпаш. Доброволци, ама друг път! Изобщо нямаше да тръгнем, ако не беше заплашил, че ще ни отлюспиш от племето.
— Не го слушай, спасителю наш! — ухилва се министърът на другите работи. — Той само така си приказва. А пък всъщност изгаря от нетърпение да тръгне срещу врага. Бой последен е този, дето се вика… Свястно момче, от мен да го знаеш. Казва се Гадолини и е майстор на гадните трикове. Такъв номер може да ти врътне, че свят ще ти се завие.
— Е, Гадолини, добре дошъл в екипа — казваш ти. — Ами останалите?
— Аз съм Бабаитко — пристъпва напред един едър чукундурт, който стърчи с две глави над останалите. — Може и да не ме бива по гадните номера, ама когото цапардосам, свитки ще му изхвръкнат от очите.
— То не може така — обажда се до него хилав чукундурт, гушнал под мишница проскубана бяла патка. — Насилието не решава нещата. Ум трябва, ум! Аз, драги ни предводителю, се казвам Хухавел и съм най-умният чукундурт в цялото село.
— Затова те пратиха да пасеш патките, нали? — ехидно се обажда Гадолини.
— Че какво? — обижда се Хухавел. — То и за тая работа ум трябва. Какво като са патки, и те душа носят…
— Добре де, не се препирайте — прекъсваш ги ти и се обръщаш към последния доброволец, който е строен и дългокрак. — А ти, младежо, с какво можеш да се похвалиш?
— Аз съм Фърчилан — представя се той. — С ум и сила не мога да се похваля, ама умея да бягам. И това е важно, нали така?
— Тъй, тъй — подкрепя го Гадолини. — Като стане напечено, той пръв ще си плюе на петите.
— Тихо! — подвикваш ти. — Добре, приемам ви за командоси от бойния отряд „Чукундуртски отмъстители“. Потегляме след малко. Остава само още една дребна подробност. За из пътя ще ни трябват провизии.
При тия думи обръщаш поглед към министъра на разните работи, но той се свива и почва да мънка:
— Ама… спасителю наш… нали разбираш… нищо не е останало в селото…
— Не ме интересува! — повишаваш глас ти. — Заповядвам да преровите цялото село! Все някъде ще е останало нещо за ядене.
Стреснати от твоята строгост, министрите и доброволците се втурват между колибите. Когато след четвърт час се завръщат, резултатът е печален. А именно:
Хухавел носи празна торба.
Фърчилан стиска три кочана царевица.
Бабаитко мъкне под мишница едра, напращяла диня.
Гадолини крепи в шепи два домата.
Министърът на разните работи носи голямо цвекло.
— Това е свещеният чукундур — шепнешком обяснява той. — Задигнах го от селския храм. Голям грях си турих на душата, ама какво да се прави — делото иска жертви.
Министърът на другите работи е нарамил нещо като издълбан пън, от който стърчи кух израстък.
— Това пък какво е? — изненадваш се ти.
— Лулата на мира — гордо отвръща той. — Нали си министър на външните работи. Ако решиш да водиш мирни преговори, ще се нуждаеш от нещо такова.
Последен пристига министър-предателят с парче домашен сапун. Поглеждаш го строго.
— И това ли се води към провизиите?
— Като ни засвирят коремите от глад, няма къде да се дяваме. И сапун ще жвакаме — обажда се Бабаитко.
— Не си прави майтап с хигиената! — скарва му се Хухавел. — Без сапун закъде сме? Нали трябва да си мием ръцете преди ядене.
— Ако има какво да ядем — ухилва се Гадолини.

Е, това е положението. Запиши си наличните провизии и след това премини на 197.

Какъв е избора на провизии, които ще вземем с нас. Може всичките или само някои от тях. Като направиш избор, минаваме на 197
Saalik

Брой мнения : 191
Registration date : 10.11.2011

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 10:55 pm

Всичките провизии.
Вижте профила на потребителя
SatanicSlayer

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Нед 10 Апр 2016, 11:29 pm

197

Първите разногласия в отряд „Чукундуртски отмъстители“ избухват още преди да сте тръгнали. Всеки от четиримата ти спътници претендира за честта да носи торбата с провизиите.
— Ум трябва за тая работа! — заявява категорично Хухавел. — Затова аз съм най-подходящ.
— Не се ли виждаш, че си слаботелесен, бе нещастнико? — перва го по главата Бабаитко. — Аз трябва да нося торбата, защото съм най-як.
Гадолини и Фърчилан също излагат солидни аргументи в своя полза. Чудиш се кого да избереш за тази важна задача. Дали пък сам да не носиш торбата? Но пък от друга страна… някак не върви да се превиваш под товара, а твоите подчинени да вървят с ръце в джобовете.

Изберете кой да носи торбата и тогава ще продължим на 211.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пон 11 Апр 2016, 12:03 am

Бабаитко

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пон 11 Апр 2016, 11:03 pm

211

Остава само още един въпрос — в каква посока да търсите замъка на таласъмите. Нямаш представа къде може да се намира. Но когато споделяш колебанията си, министър-предателят се обажда:
— Аз ги видях, повелителю! На запад тръгнаха. Пък не вярвам замъкът да е много далече. Инак, както се бяха натоварили, нямаше да стигнат до него.
И наистина, когато излизате в западния край на селото, без труд забелязваш следите на таласъмската орда.
— Напред, отмъстители! — провикваш се ти и повеждаш напред малката си дружина.

Продължи на 244.

244

През цялото утро неуморно вървите напред през ливади, горички, пущинаци, поточета и долчинки. Тук-там различавате дирята на таласъмите, но когато наближава пладне, почвата става камениста и следите изчезват. Продължавате в същата посока, макар че вече нищо не ви подсказва дали сте на прав път или не.
— Уф, изморих се — промърморва по някое време Бабаитко. — Дайте да спрем за почивка и да хапнем по нещо.
— Никакви такива! — строго възразяваш ти. — Ако искате, ще спрем да починем. Обаче съдържанието на торбата ще пазим за краен случай.
При тия думи те обзема лека тревога. Трябва да провериш какво става с торбата. На кого си поверил да я носи?

На Хухавел — мини на 15.
На Бабаитко — продължи на 36.
На Фърчилан — прехвърли се на 69.
На Гадолини — попадаш на 80.
Сам носиш торбата — отгърни на 105.

36

Отваряш торбата и се хващаш за главата. Бабаитко е нахвърлял вътре провизиите по най-калпавия начин: първо доматите, върху тях царевицата, сетне сапуна, цвеклото, динята и най-отгоре се мъдри тежката лула на мира. Естествено, доматите са станали на пюре, а динята е цепната. Налага се спешно да изядете похабените провизии.
— Край! — заявяваш ти. — Отсега нататък сам ще нося торбата.

Отбележи си загубата на доматите и динята, а след това премини на 138.

138

След кратка почивка отново повеждаш чукундуртите напред и скоро забелязвате път — стар, каменист и разбит, но все пак път. Макар да не забелязваш следи, ти не се съмняваш, че таласъмите са минали по него.

Ала един час по-късно работата се усложнява. Достигате кръстопът с три отклонения. Наблизо се издига обрасъл с мъх камък, върху който едва успяваш да разчетеш древен надпис:

НАЛЯВО АКО ТРЪГНЕШ — ЗА ГЪБИ ЩЕ ХОДИШ

НАДЯСНО АКО ТРЪГНЕШ — НИКЪДЕ НЯМА ДА СТИГНЕШ

НАПРАВО АКО ТРЪГНЕШ — ГЛАВАТА СИ ЩЕ ЗАГУБИШ

— Шефе, дай да тръгнем наляво! — обажда се Бабаитко. — Гъбите са хубаво нещо.
— Особено печени — подкрепя го Фърчилан.
— Или на чорбица — добавя Хухавел. — Баба ми правеше много хубава гъбена чорбица.

Не им обръщаш внимание. Сега не ти е до гъбена чорба. Трябва да избереш верния път. И тъй, накъде ще тръгнеш?

Наляво — мини на 7.
Направо — продължи на 88.
Надясно — попадаш на 117.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пон 11 Апр 2016, 11:24 pm

НАПРАВО АКО ТРЪГНЕШ — ГЛАВАТА СИ ЩЕ ЗАГУБИШ

YOLO

Гъбите са твърде примамливи, за да са истина. Табелите сто про имат няква уловка.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Пон 11 Апр 2016, 11:36 pm

88

След кратко колебание посочваш напред.
— Ама недей така, бе шефе! — жално се обажда Хухавел. — Нали видя какво пише — главите си ще загубим.
— За пораженческа пропаганда при военно положение се полага смърт чрез обесване — сплашва го Гадолини и Хухавел млъква.
Около половин час вървите през вековна гора, но ненадейно пътят започва да слиза надолу. След малко пред вас се появява входът на мрачен тунел. Гората наоколо е непроходимо гъста, тъй че подземието е единственият път напред.

Влизали ли сте вече в това подземие?

Да — мини на 116.
Не — продължи на 97.

97

Чукундуртите боязливо протягат шии и се взират напред в мрака.
— Казвах ви аз — промърморва Хухавел. — Тук ще ни изгният костите.

Ако поведеш чукундуртите напред по тунела, мини на 110.
Ако предпочиташ да се върнеш назад, попадаш на 122.

ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Вто 12 Апр 2016, 12:11 am

Ако поведеш чукундуртите напред по тунела, мини на 110.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Вто 12 Апр 2016, 5:42 pm

110

Събираш кураж и повеждаш дружината си напред в мрака. Впрочем, тъмнината не е съвсем пълна — тук-там в свода на тунела са пробити отдушници и през тях проникват бледи лъчи. Бавно и предпазливо крачите по неравния под, отрупан с паднали камъни. Ала ненадейно пред вас се надига грамаден силует, който почти запълва тунела. Две огнени очи просветват в мрака и прокънтява страховит рев:
— Не мърдайте! Сега ще ви изям!
— Да бягаме, шефе! — виква Хухавел.
— Как тъй ще бягаме? — възразява Бабаитко. — С какво право ще ме плаши това добиче? Като му опаля един по кофата, ще види то кого ще яде!

Чие мнение ще послушаш?

На Хухавел — мини на 124.
На Бабаитко — продължи на 147.
ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Сря 13 Апр 2016, 10:51 pm

На Бабаитко — продължи на 147.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Сря 13 Апр 2016, 11:45 pm

147

Прав е Бабаитко! От къде на къде ще ви яде този звяр? Без да показваш, че те е страх, ти пристъпваш напред и строго питаш:
— Кой си ти и с какво право си позволяваш да плашиш мирните пътници? Ще ни ядеш, а? Ами че това е престъпление!
— Не е, не е! — ухилва се чудовището и протяга покрай вас огромната си опашка, за да ви препречи пътя назад. — Аз съм змей-горянин. Обявили са ме за застрашен вид, даже в Червената книга съм записан. Тъй че в името на екологията ще трябва да се прежалите.
— Пусни ме, шефе! — репчи се Бабаитко. — Пусни ме да му опаля един по цафарата, че да помни кога е ял чукундурти!
— Не бе, шефе — плахо се моли Хухавел. — Дай с разум да действаме. Аз ще се разбера с тоя звяр.
Останалите двама чукундурти също претендират да оправят положението. На кого ще се довериш?

На Бабаитко — мини на 166.
На Хухавел — продължи на 180.
На Гадолини — попадаш на 198.
На Фърчилан — прехвърли се на 214.

ℛiddℓℯ
`、ヽ☂

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Чет 14 Апр 2016, 12:14 am

На Хухавел — продължи на 180.

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   Чет 14 Апр 2016, 5:23 pm

180

Макар че трепери като лист, Хухавел храбро пристъпва напред и строго оглежда змея.
— Слушай сега, драги! Не може то така! Как тъй ще ни ядеш сурови? Знаеш ли колко болести се хващат от сурова храна? Според както казва науката…
— Няма такава работа — ухилва се змеят. — Запалил съм си огънче и ще ви опека.
При тия думи той ви придърпва с опашката си зад близкия завой на тунела, където наистина гори огън.
Работата май съвсем се обърка! Ще оставиш ли Хухавел да продължава умните си ходове?

Да — мини на 222.
Не — продължи на 236.
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Таласъмите се завръщат   

Таласъмите се завръщат
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 4Иди на страница : 1, 2, 3, 4  Next