Ускорителят на частици.

Предишната тема Следващата тема Go down

Ускорителят на частици.

Писане by ℛiddℓℯ on Чет 03 Дек 2009, 17:52

Става въпрос за проект, който иска да докаже Големия взрив, а и също да произведе неизчерпаем източник на енергия. Има шанс да се получи черна дупка и всички да умрем. Така де, би трябвало да сте чували. Какво мислите по въпроса?

"Възможността черна дупка да изяде Земята е твърде сериозна, за да оставим тази тема без обсъждане", казва и Микеланджело Мангано (който и да е той)

Брой мнения : 8144
Registration date : 04.01.2008

Вижте профила на потребителя http://rabbit-with-a-fancy-hat.tumblr.com

Върнете се в началото Go down

Re: Ускорителят на частици.

Писане by ℛiddℓℯ on Съб 05 Дек 2009, 09:31

Напишете нещо, моляя.
молямолямоля?

Брой мнения : 8144
Registration date : 04.01.2008

Вижте профила на потребителя http://rabbit-with-a-fancy-hat.tumblr.com

Писане by MrS.SoUl on Съб 05 Дек 2009, 18:10

Според мен това е опасно. Учените може и да казват че няма риск,но това е чиста игра с природата. Все пак никой не е присъствал на Големият врив да знае какво е станало и как е станало.
MrS.SoUl

Брой мнения : 15
Registration date : 04.12.2009

Вижте профила на потребителя

Писане by Джо on Съб 05 Дек 2009, 18:18

леле, егати якото би било да ни погълне черна дупка
<33
винаги съм си мечтала отблизо да видя нещо толкова космично и голямо

you better know that in the end it's better to say too much
    than never to say what you need to say.
Джо
Чувствителен люляк™

Брой мнения : 1683
Registration date : 21.05.2007

Вижте профила на потребителя http://lilaclovesdandelion.blogspot.com/

Писане by ερsilonε on Съб 05 Дек 2009, 20:54

Джо написа:леле, егати якото би било да ни погълне черна дупка
<33
винаги съм си мечтала отблизо да видя нещо толкова космично и голямо

Съгласна съгласна съгласна!
Освен това се надявам и да не оцелеем. Дали ще е от 2012(не мисля че ще свърши света те от кога го приказват че ще свършва...То не беше 2000 то не бяха други идиотизми)или от ускорител се надявам. Иначе че е опасно-опасно е. Аве кво да кажа. Искам си края на света и искам да е красив и да не е болезнен или поне ако е болезнен да е красив.

I wanna be the slip, slip
Word upon your lip, lip
Letter that you rip, rip

ερsilonε

Брой мнения : 3165
Registration date : 12.10.2009

Писане by Field of Innocence on Съб 05 Дек 2009, 20:59

MrS.SoUl написа:Според мен това е опасно. Учените може и да казват че няма риск,но това е чиста игра с природата. Все пак никой не е присъствал на Големият врив да знае какво е станало и как е станало.

Попринцип си права, но един потребител в друг форум беше казал по този въпрос, че ако хората не поемаха рискове до сега още щяхме да седим в пещерите.

[...]а и също да произведе неизчерпаем източник на енергия[...]

Ако стане това ще се разрешат много проблеми - глобално затопляне (отчасти), изчерпването на горивно-енергийните ресурси и т.н. Дано.
Field of Innocence
Autumnal Melancholy

Брой мнения : 237
Registration date : 31.01.2008

Писане by джинджър on Съб 05 Дек 2009, 21:17

Няма никаква опасност от поглъщащи ни черни дупки, за бога. Това са глупости, поредните малоумни слухове тип края-на-света, пръснати с цел сензации и всяване на паника.
Идеята е да открият какви частици се появяват при сблъсъка на протоните, предполага се, че по същия начин се е образувала и Вселената - НО този взрив ще бъде с неизразимо по-малки размери от Големия взрив. Частиците, образувани при разпадането на протоните, се наричат Хигс. Те обаче изчезват веднага след появата си и остават само следите, "отломките" от тях - именно тези отломки доказват и съществуването им. Хигс е първата масивна частица, тоест показва как лъчението се превръща в маса, материя, и учените се надяват да обясни наличието на тъмната материя.
Това не е първият подобен експеримент, нито е първият ускорител на частици. Ускорителят просто е най-големият, а експериментът ще се извършва с най-голяма скорост.
Колкото до черните дупки - да, вероятно ще има такива, стига експериментът да сполучи (а машината ще работи доста години, преди той да бъде завършен), но те ще бъдат с микроскопични размери, ще изчезнат почти веднага и няма да са в състояние да погълнат каквото и да било.

Имаше един куп полезни и интересни обяснения по въпроса, но не съм много сигурна, че мога да ги възпроизведа писмено. Ще потърся и ще ви дам линкове по-късно.
Разровете се из торентите, ако ви е интересно, има адски много филми по въпроса - недейте да четете блогове, форуми и сайтове със сензационни новини. Там е пълно с глупости.
джинджър
Coccinella septempunctata

Брой мнения : 95
Registration date : 05.04.2008

Вижте профила на потребителя http://my-imbrium.blogspot.com

Писане by lisavegan. on Нед 06 Дек 2009, 19:46

Бях чела за ускорителя няколко месеца преди да гръмне новината по медиите, че вече е в действие. Или беше повече; половин година? Губят ми се малко месеците. Беше март 2008 =D Няма значение.
Всъщност Хез е права в това, че ТОЗИ ускорител е различен единствено с размерите си и скоростта на ускорение от другите ускорители в света. Още в началото на 30-те години на 20 век Ърнест Лорънс изобретил ускорител, който се вмествал в дланта му. В САЩ един от ускорителите там е разположен под централна магистрала. Големият ускорител на адрони (LHC - Large Hadron Collider) и "целта му е проста, но амбициозна: да разбие кода на физическия свят; да разбере от какво е изградена Вселената; с други думи - да се стигне до сърцевината на всичко.
От определен момент в някой от следващите месеци два потока от частици ще се впуснат в провоположни посоки през тунела с дорма на пръстен и обиколка 27 км. Частиците ще бъдат насочвани от повече от хиляда свръхохладени магнити, поместени в цилиндрични контейнери и навързани като наденици. На четири места потоците ще се пресичат и частиците ще се блъскат една в друга със скорост, близка до тази на светлината. Ако всичко върви по план, огромната сила от сблъсъка ще превърне материята в енергия, която на свой ред ще се кондензира обратно в различни интригуващи видове частици, някои от които ненаблюдавани досега."

"LHC - най-амбициозният експеримент, предприеман някога във физиката на елементарните частици - ще завихря субатомни частици по 27-километровия тунел под френско-швейцарската граница. Един по-стар ускорител - Суперпротонният синхротон - подава частици на LHC. В проекта участва хиляди учени от близо 50 страни."

Сканирах и две странички. Можете да ги прочетете. Мисля, че са написани на лесноразбираем език, щом аз (АЗ, ЗА БОГА!) го схванах =D ако ви е трудно четенето така, свалене картинките и четете на zoom (:
повтарям, че статията е писана много преди да се получи тоя бум на новината, от който последваха какви ли не идиотщини.

http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif

Tennessee Williams, The Milk Train Doesn’t Stop Here Anymore
lisavegan.
ab igne ignem.

Брой мнения : 1580
Registration date : 06.06.2007

Писане by NanaSky on Сря 07 Апр 2010, 13:56

Днес разбрах, че преди седмица са пуснали колайдера и за сега работи без никакви проблеми, което е страхотно, имайки се в предвид предупрежденията на учените за чудото в Швейцария. :3 sunny

positive spirit

Брой мнения : 1446
Registration date : 07.04.2010

Вижте профила на потребителя http://winter.ucoz.com/

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото