Творческа криза!?

Предишната тема Следващата тема Go down

Творческа криза!?

Писане by Chocolate on Чет 29 Юли 2010, 11:22

Били ли сте във творческа криза?
Имало ли е период, в който нямате муза да измислите каквото и да било?
Опитвате се, но нямате никаква идея?
Споделете (:

Аз в момента съм така. Преди когато чуех някоя песен, се заслушвах в текста и ми идваше муза. Сега - нищо. Снощи уж ми дойде някаква идея, започнах да пиша и зациклих по следата на стихотворението. И накрая като го прочетох беше адски зле, ядосах се и го изтрих. Никакво вдъхновение нямам. Damn it.
Таа, вие?

Chocolate
forever whatever

Брой мнения : 548
Registration date : 26.06.2010

Вижте профила на потребителя

Върнете се в началото Go down

Re: Творческа криза!?

Писане by NanaSky on Чет 29 Юли 2010, 13:03

Аз обикновено не насилвам вдъхновението. Тоест - пиша само тогава, когато то само ми се яви. Ако започна да се насилвам и да го чакам, и да се чудя коя е пасващата дума в строфата, римата, реда, и как да запазя ритъма и прочие, оплесквам всичко.
Но една приятелка е успяла да усвои писането на сила и често не й "идва музата", все се оплаква, че нищо не ставало, че не можела да измисли два реда, etc.
Та.. мисълта ми е - ако се опитваш да намериш своята муза, няма да стане. Пък и има периоди, в които просто е по - добре да се отпуснеш и да не пишеш нищо. Да се оставиш на течението, по което тя сама ще дойде, ще те намери, ще ти влезе в главата и ще напише съответното произведение. Не бих нарекла периода "творческа криза". По - скоро някакъв вид почивка. Да, ако пишеш с мозъка, не с душата си /надявам се, знаеш каква е разликата и разбираш метафората/, е възможно той /мозъка/ просто да има нужда от "почивка от всякакъв вид изкуства". Тогава, предполагам, няма муза, защото е претоварен, или нещо такова. /претоварен е малко пресилено, но../
По - добре изчакай вдъхновението само да се роди, вместо да се пънеш да пишеш. Ще дойде (:

positive spirit

Брой мнения : 1446
Registration date : 07.04.2010

Вижте профила на потребителя http://winter.ucoz.com/

Писане by FragmentVSKC on Чет 29 Юли 2010, 14:21

Това, което казва Нана е супер полезно btw и за емоционалното ти състояние.
Аз съм в тая 'криза' ежедневно. Супер големите периоди.. иии мъчейки се да пиша се съсипвам... То не е истерия, че не става... не е едно реване иотричане от всякакво изкуство.
Абсолютно грешен подход. От година насам просто чакам и то идва през няколко седмици.
Само супер много ме е яд, защото като пътувам винаги главата ми направо ще гръмне от идеи, точните мисли и думи,поставеи в точните изречения. И имам тетрадка в чантата , имам химикалка. Но не пиша, защото има хора около мен и просто не мога да се отпусна. Тогава просто пиша на ум и се надявам нещичко да остане докато седна тук да пиша ( само тук пиша) . Не остава Very Happy обачеее поне знам, че е там. И че звучи емоционално.
Просто не обръщай внимание тъй като най- много да стигенш до момента, в който отричаш собствените си умения и таланти.

Последната промяна е направена от FragmentVSKC на Чет 29 Юли 2010, 22:19; мнението е било променяно общо 1 път
FragmentVSKC

Брой мнения : 155
Registration date : 02.07.2010

Вижте профила на потребителя http://moarein.blogspot.com/

Писане by Арлина on Чет 29 Юли 2010, 20:44

Забавно.
В момента съм в най-голямата си Творческа криза.
Изобщо, не мисля, че досега съм имала точно такава.

Опитах се да хвана химикала днес
...
какъв провал.
сякаш съм изцеден портокал .
Имам точно усещането, че никога повече няма да мога да пиша. Или да рисувам. Или да снимам.
последното не съм го правила от векове.

Нямам абсолютно нищо.

Арлина
après moi le déluge

Брой мнения : 2720
Registration date : 10.02.2009

Писане by xRainbowx on Чет 29 Юли 2010, 21:34

Аве спокойно сички.
Тва с възрастта става.
Аз съм в т.нар. "творческа криза'' вече 3 години.
Няма кво да направите по въпроса освен да си седите на гъза и да търсите нещо ново, в което няа да сте зацепили на едно място.
Да или пък просто да си седите на гъза. И да спите и да пиете чай.
А може и йога да почнете, мн е яко.

Lil bunny Foo Foo

Брой мнения : 2496
Registration date : 25.05.2007

Писане by Арлина on Чет 29 Юли 2010, 21:38

Не ми се ходи на йога, не ми се пие чай...дори не ми се седи на гъза, ама няма какво друго да правя, така че с това се справям успешно.

впрочем, възрастта не влияе и наполовина толкова, колкото ежедневието. Израстването би трявбало да предизвика дори обратното на творческа криза.

всъщност, както и да е. ще разбия мечтите на мама за дете писател / поет YES.

Арлина
après moi le déluge

Писане by xRainbowx on Чет 29 Юли 2010, 21:58

Шади написа:

впрочем, възрастта не влияе и наполовина толкова, колкото ежедневието. Израстването би трявбало да предизвика дори обратното на творческа криза.
напротив.
точно тва му е шибаното на израстването.
постоянно търсиш. изпадаш в кризи. и творчески и нетворчески. израстването въобще не е толкова забавно колкото звучи.

Lil bunny Foo Foo

Писане by FragmentVSKC on Чет 29 Юли 2010, 22:21

Бих казала, че си е напаво отвратително.
FragmentVSKC

Писане by Джо on Чет 29 Юли 2010, 22:28

Шади написа:Забавно.
В момента съм в най-голямата си Творческа криза.
Изобщо, не мисля, че досега съм имала точно такава.

Опитах се да хвана химикала днес
...
какъв провал.
сякаш съм изцеден портокал .
Имам точно усещането, че никога повече няма да мога да пиша. Или да рисувам. Или да снимам.
последното не съм го правила от векове.

Нямам абсолютно нищо.

you better know that in the end it's better to say too much
    than never to say what you need to say.
Джо
Чувствителен люляк™

Брой мнения : 1683
Registration date : 21.05.2007

Вижте профила на потребителя http://lilaclovesdandelion.blogspot.com/

Писане by Арлина on Чет 29 Юли 2010, 23:36

xRainbowx написа:
Шади написа:

напротив.
точно тва му е шибаното на израстването.
постоянно търсиш. изпадаш в кризи. и творчески и нетворчески. израстването въобще не е толкова забавно колкото звучи.
от друга страна, помага.
няма усъвършенстване без израстване, ако има деветгодишни гении, още не съм срещала такива.
В 7 клас бях ебаси бавноразвиващото нещо.
Сега (в отношение писане) съм на сравнително прилично ниво.

израстването ми помогна да преоткрия различни гледни точки, да си обогатя речника с метафори и да се опитам да не бъда едностранчива. И много други неща.

И все пак, да, и то причинява кризите. Няма безболезнено израстване. Не съм срещала човек с такова. Сякаш да не те боли, когато ти вземат кръв.

Арлина
après moi le déluge

Писане by xRainbowx on Чет 29 Юли 2010, 23:56

Е, естествено, че на интелектуално ниво израстваш. Ама то няма нищо общо с творчеството. Точно това е, колкото повече растеш толкова повече губиш от детското си, креативността си, желанието да седнеш и да създадеш нещо. Щото децата като са малки са най-креативни и творчески настроени. И просто като достигнеш една възраст винаги зацикляш някъде. Израстването ти идва в множко.

Lil bunny Foo Foo

Писане by NanaSky on Пет 30 Юли 2010, 02:09

Само супер много ме е яд, защото като пътувам винаги главата ми направо ще гръмне от идеи, точните мисли и думи,поставеи в точните изречения. И имам тетрадка в чантата , имам химикалка. Но не пиша, защото има хора около мен и просто не мога да се отпусна.

И на мен във влака/автобуса/колата/самолета/т.н. ми идват най - много идеи. Но се отпускам и игнорирам всичко и всички около себе си. Въображението понякога наистина оказва огромна помощ =д Следващия път опитай да се "пренесеш" на друго място и запиши мислите си.

Сега по темата:
Приятелката ми започна да "побждава" творческата криза с избистряне на ума и плодов сок. =D

positive spirit

Писане by Джо on Пет 30 Юли 2010, 09:41

единственото доказано лечение на творчески кризи при поетите е вино.

никви натурални сокове не работят ;d

Джо
Чувствителен люляк™

(:

Писане by kykyrqchka on Пет 30 Юли 2010, 10:47

xRainbowx написа:Е, естествено, че на интелектуално ниво израстваш. Ама то няма нищо общо с творчеството. Точно това е, колкото повече растеш толкова повече губиш от детското си, креативността си, желанието да седнеш и да създадеш нещо. Щото децата като са малки са най-креативни и творчески настроени. И просто като достигнеш една възраст винаги зацикляш някъде. Израстването ти идва в множко.

Как да няма общо с творчеството. Я ми кажи за наистина красива творба на 5-годишно дете (независимо дали рисуване или поезия), която ще достави наслада на околните не само с чистотата и наивността си, но и с естетическата си издържаност? Не мога да се съглася с това, че само детското, нито пък само израсналото имат общо с творчеството.
Има ужасно много възрастни и вече "доста израснали" писатели, които наистина творят. Може и те да изпадат в криза, може да имат и "лоши" стихове/книги и т.н., но това въобще не означава, че е защото са загубили детското си или са израснали крайно (:
Пак се присетих за Борис Христов I love you

Съгласна съм, че ежедневието ни често е свързано със зациклянето, но пък има и моменти на абсолютно неочаквани прекрасни и различни дни, в които хората не само се чувстват, но и се превръщат в деца и пак не могат да творят. Това изпълване с емоции не винаги обещава сили и начини за пресъздаването им. Все пак повечето творби са изтъкани от тъга и/ли мрачност...

Кризата може да настъпи винаги и у всеки без значение ежедневието, възрастта и усещанията му. Много творящи стават такива именно след като пораснат и това не гарантира нито неуспеха, нито неумението им.

Оффф, не написах всичко както исках и дано не съм посменила нещо с разсеяния си изказ, но общо взето... май се разбира (:

П.П. а колкото до виното... защо не опитате някоя аромотерапевтична ваничка, пък да видим лечението Very Happy
kykyrqchka
raindrop

Брой мнения : 235
Registration date : 07.03.2010

Вижте профила на потребителя http://dulgokoska.blogspot.com/

Писане by Арлина on Пет 30 Юли 2010, 11:03

Вино....Хемингуей го е използвал като оправдание и оттам е останало. :Д
чушки.
Кинг по едно време се е напивал като свиня всеки ден, защото се е страхувал, че когато спре да пие, вече няма да има талант.
Но когато си го имаш, имаш го,
независимо дали си трезвен или не.

гениите не пият, за да останат гении и да се отърват от творческите кризи.
Пият, защото животът е гаден.
Никога досега, под въздействието на алкохол, не ми е идвала музата.

Арлина
après moi le déluge

Писане by kykyrqchka on Пет 30 Юли 2010, 11:07

О, тя музата идва, но Муза за глупости Very Happy и после някак не ти е кой знае колко красиво и вдъхновено (:
kykyrqchka
raindrop

Писане by NanaSky on Пет 30 Юли 2010, 11:08

От друга страна тревата помага. Щом ще сме на опиати и опианяващи вещества и течности =D
Ако някой от тук слуша минимал/хаус.. /аз не слушам, признавам, но батко слуша, та от него знам/ Има някакъв диджей /не си спомням името ;д/ който, когато пушел, му идвала музата и правел жестоки тракове. После оставил тревата и музиката му буквално се разблуткала, станала ужасна, безвкусна и съвсем не в стила му. Та. smoke some weed =D
В кръга на шегата, без това за диджея (:

positive spirit

Писане by FragmentVSKC on Пет 30 Юли 2010, 11:12

Ахахаха на мен ми е идвала, но пиша някакви абсолютни тъпизми. Very Happy Ама наистина Very Happy (wait)

Реално- пътуването с влак е едно от най- големите ми вдъховения. Нооо трябва да съм сама. Не обичам приятелите ми да ме гледат и да знаят, че пиша.

Готиното на кризите е , че когато отново дойде музата ... е ударно. И силно.. и удовлетворяващо. Особено, ако резултата ми харесва.

А напушена пиша някакви супер дребни и ... несъществени неща и ги разисквам. На мен ми изгеждат супер гениални, но попринцип не са чак толкова гениални.

Ноооо е имало моменти ...в коит точно напушена... си мисля, че мога да напиша бахти шефьоврите. ( Но ме е мързяло) ;d
FragmentVSKC

Писане by NanaSky on Пет 30 Юли 2010, 11:15

Аз бях напушена до бога, когато написах "Необикновена приказка" и май е най - добрата ми проза досега =DDD

А колкото до влаковете - о, да, лек за душата.. А ако си сама в купето - още по - хубаво. Въпреки че на мен не ми пречат хората, заради способността ми да се изолирам :Д

Може и да са гениални, има ли нещо от тях публикувано тук?

Кризите се лекуват и със сън мду другото :д

positive spirit

Писане by Джо on Пет 30 Юли 2010, 11:16

евтим евтимов е живото доказателство какво прави виното с поетите (: <3

Джо
Чувствителен люляк™

Писане by FragmentVSKC on Пет 30 Юли 2010, 11:26

Може и да са гениални, има ли нещо от тях публикувано тук?
О не Very Happy
Попринцип е едно и е .... малоумно, наистина Very Happy Пиша за тавана и как съм горе и долу... Very Happy Разни абсолютни малоумщини. Аааа (wait) ахахах
Имам едно есе всъщност, сега се сетих.ЩЕ го кача в моята тема направо. Нооо е доста старо Very Happy

Аз btw също не държа да съм самичка и мога да се изолирам, но не и когато някой от тези хора е с мен. Последната случка е тчоно такава. Взех си да пиша във влака, взех си музичка, взех си книга и отивам сама към морето. Обаче катос е заприказвахме с една разговорлива жена и няма спирка. И накра я я чувствах толкоа близка, че ... не сякаш бях с приятели. И не можех да се изолирам. Едвам се насилих да си почета книжка... какво остава да си изкарам музиката и да я игнорирам тотално. Иначе плана ми беше съвсем различен - качвам се, сядам до прозореца гледам всички и всичко лошо, за да не ме занимават ... или просто си слагам слушалките в ушите... Чета малко книга, зяпам много през прозореца и после пиша... Уви... Very Happy
FragmentVSKC

Писане by kykyrqchka on Пет 30 Юли 2010, 11:36

За мен излизането от криза може да се получи с чужди чудесийки. Понякога (изумително рядко) не мога да чета никаква поезия, но ако моментът е различен, дори да не мога да пиша, прекарвам ден-два в гмуркане в чужди морета и после... се откривам (:

Аз обикновено пътувам София-Пловдив и по полетата се мяркат всякакви живинки (птици, лисичета...) и поля от слънчогледиии.
И веднъж "луната е като перце". Точно така изглеждаше посред бял ден, точно така го написах и... после си развалих стихчето Very Happy
Обичам да пиша във влакове, но не целите произведения ми се получават както бих искала.

А колкото до таваните. Имам един римуван "гениализъм" и аз, който накратко е "Таванът на едни е под за други", т.е. все има някой отгоре или отдолу и е някак трудно да се разтворите един в друг, да се сприятелите кооолкото искате и да делите общото.
Като цяло има нещо гениално в таваните, но не се разкри пред мен.
kykyrqchka
raindrop

Писане by FragmentVSKC on Пет 30 Юли 2010, 11:42

Абе да ти кажа баш си го открила Very Happy Това е факт, но не се бях замислала. Very Happy

Слънчогледите Rolling Eyes И планинитеее.. и облаците... Даже индустриалните предприятия могат малко или много да провокират.
Еххх колко хубаво нещо е като цяло да пишеш. Обичам да ме връхлети творческа вълна. Няма такова чувство. Като... не знам. Сякаш си абсолютно цял и можеш всичко. И красотата наоколо завладява...

FragmentVSKC

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото