Защита на природата

Предишната тема Следващата тема Go down

Защита на природата

Писане by life. love. regret. on Вто 12 Юли 2011, 12:37

Доста е "модерно" и "профитабъл" да се говори за екология, "зелен" начин на живот и всякакви "зелени" промивки на мозъци, дори оксиморони като "зелен бизнес". Какво значат за вас неща като екология, защита на природата, цивилизация, технологично развитие, какво може да се направи, за да се спре промяната на климата, изчезването на много видове, обезлесяването и евентуалния екоцид? Мислите ли, че сме достигнали до точката, когато няма връщане назад и следва неизбежен колапс или не всичко е толкова зле? Какви мерки смятате, че трябва да се предприемат, за да се постигне промяна? Какво мислите за насилието и т.нар. екотероризъм? Смятате ли, че законодателни реформи, политически решения, промяна в поведението на корпорациите към по-зелен бизнес и неправителствени организации като Greenpeace могат да направят нещо добро за хората, животните и природата, или те са главните виновници за проблемите и само засилват унищожението и агонията на Земята и нейните обитатели? Къде според вас се крият причините за екологичните проблеми (в нас самите, в отчуждението ни с природата, в цивилизацията и технологичния прогрес, в йерархиите и социалните структури или друго)? Мислите ли, че индивидуални консуматорски избори - като това да пестим ток вкъщи, да рециклираме битовите си отпадъци и да ядем храна, която не е изисквала интензивно земеделие и енергийни ресурси - имат някакво значение и спомагат за излизане от екологичната криза?

Последната промяна е направена от life. love. regret. на Нед 12 Авг 2012, 16:13; мнението е било променяно общо 1 път
life. love. regret.

Брой мнения : 470
Registration date : 30.08.2010

Вижте профила на потребителя

Върнете се в началото Go down

Re: Защита на природата

Писане by lisavegan. on Пет 15 Юли 2011, 12:37

Според мен
да, има глобално затопляне, (Майкъл Крайтън!);
да, индивидуалният избор има страшно голямо значение;
не ми се иска да вярвам, че замърсяването е станало катастрофално и необратимо..
И няма време за губене.

Tennessee Williams, The Milk Train Doesn’t Stop Here Anymore
lisavegan.
ab igne ignem.

Брой мнения : 1580
Registration date : 06.06.2007

Писане by ℛiddℓℯ on Съб 16 Юли 2011, 18:43

Мисля си, че заради вродените на хората качества като егоизма и това, че вечно мислят само за парите и пр., и че оценяват това, което имат чак като го загубят, наистина положението ще стане катастрофално. И според мен, чак когато всичко е разрушено до един краен предел, човечеството наистина ще почне да се стреми към някаква промяна. Но икономическите сили на държави като САЩ, Китай и пр. зависят силно от много фактори, които замърсяват природата и унищожават света, така че според мен точно в този момент е трудно да се говори за промяна. За в бъдеще - може би да. Точно сега не. Пък и науката ще напредва. Да се надяваме - до такава степен, че положението ще може да бъде овладяно.
Личният избор според мен е важен, но не трябва да е капка в морето - трябва всички да променим начина си на живот, за да има наистистина ефективни резултати, което е трудно, заради многообразието от човешките характери и нрави. Въпреки това дори и тази група от хора, която до момента се е събрала, пак по някакъв начин влияе.
Не съм чак толкова компетентна по тези въпроси, но горе-долу - това ми е представата за това как стоят нещата.

Брой мнения : 8148
Registration date : 04.01.2008

Вижте профила на потребителя http://rabbit-with-a-fancy-hat.tumblr.com

Писане by Жана д`Арк on Нед 26 Авг 2012, 01:25

Малко късно сме се сетили. Правя каквото мога в тази насока, но моите индивидуални усилия нямат никакво значение, ако не настъпи някаква по-глобална промяна.
Жана д`Арк

Брой мнения : 89
Registration date : 25.08.2012

Писане by Saalik on Нед 26 Авг 2012, 20:47

Отделният индивид не може да направи особено много, защото и без това му е достатъчно трудно да мисли за собственото си оцеляване, че да се бори срещу целия свят с успеха на вейка, която се опитва да пребори ураган. Трябва правителствата на държавите да се усетят, но не лицемерно усетят, а истински, човешки, така че да поставят проблема на първо място, над собствените си егоистични задници. Но те са твърде заети да си играят на борби за надмощие и скоро едва ли ще го направят.
Иначе да, хората могат да допринесат, спазвайки всичките напътствия, които са им дадени в тази насока. Но хора на земята - бол. Не можеш да накараш всички да ги спазват, а птичка пролет не прави.
Saalik

Брой мнения : 191
Registration date : 10.11.2011

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото